AFT Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım LTD. ŞTİ.

Haber Detay

Alodif 2012'nin Ardından

Alodif 2012'nin Ardından

Alodif 2012 Alanya Otel, Bar, Restoran Donanımları İç ve Dış Mekan Ürünleri, Yenileme ve İhtiyaç Malzemeleri İhtisas fuarı 13 ? 16 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Alanya'da sektörel anlamda ilk defa düzenlenen ve İhtisas fuarı olma özelliğiyle ALODİF 2012 fuarı birçok konuda yeni düşünce ve fikirleri de beraberinde getirdi. Yeni bir fuarın oluşması ve gelişmesinin her aşamada zorluklarını yaşadığımız bu fuarda pozitif düşüncelerdeki oranın fazla olması hepimizi ileriye yönelik umutlandırdı.

Fuara katılan ve katılmayan firmaların büyük bir çoğunluğunun Alanya'da bu ve benzeri fuarların düzenlenmesi ve sayısal gelişme ile birlikte hacimsel büyümenin de önemli olduğunu vurguladılar. Beklenti olan bu gelişmelerin realize olabilmesi için de başta yerel idareciler olmak üzere, Alanya'da ticaret yapanlar ve turizm bağlantılı işletme sahipleriyle Alanya halkının da bu çalışmalara destek vermesi gerektiği ortak fikri oluştu. Başta İstanbul olmak üzere diğer il ve ilçelerde düzenlenen ve belli bir boyuta ulaşan tüm fuarların başlangıcında mutlaka sıkıntılar yaşandığı, ancak sıkıntıyla birlikte hata ve eksiklerinde tespit edilerek, bunların telafi edilmesi ve ortak düşünceleri paylaşarak daha iyi noktalara gelinebileceği görüşü ağırlık kazandı.

Alodif 2012'ye katılan firmaların büyük bir çoğunluğunun gerek stant tasarımları, gerekse sergiledikleri ürünler ile büyük ölçekli fuarlardan hiçbir farkının olmaması, katılımcı firmalarımızın bu işe inançları ve ciddiyetlerinin bir göstergesi olmuştur. Aft ve katılımcı firmalar olarak gereken tüm çabaların ve çalışmaların gerçekleştirilmesine rağmen, başta yerel idarecilerin olmak üzere Alanya esnafı ve halkının yeterli ilgiyi göstermemiş olması hepimiz tarafından üzüntüyle karşılanmıştır. Ziyaretçi sayısında beklentilerin oldukça altında bir sonuçla karşılaşmamıza rağmen sektörel beklentimiz içerisinde olan turistik işletmecilerin toplam ziyaretçi içerisindeki oranının % 75 civarında, yapı ve dekorasyon firmalarının % 15, kalan kısmının da muhtelif sektörlerden olması, hedef anlamında doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi olmuştur.

Fuara katılan firma temsilcileriyle yapılan görüşmelerde, fuarın genel yapısıyla ilgili herhangi bir sorunun olmadığı, takip eden yıllar için katılımcı ve ziyaretçi sayısının artırılması yönünde çalışmalar yapılmasının önemi vurgulandı. AFT olarak fuar süresince katılımcı firmalarla sürekli birlikte olmamız ve artı ya da eksilerin birlikte değerlendirilmiş olması, her iki taraf için de samimi ve içten duyguların paylaşılmasına etken oldu. Yapılacak olan organizasyonlarının başarısının sadece fuarı düzenleyen firma ya da katılımcılar açısından değil, tüm Alanya?nın başarısı olarak görülmesi gerektiği, bu düşüncelerle ileriki yıllarda Alanya fuarlarına sektör temsilcileri ve Alanya halkının ilgisinin mutlaka artacağını temenni ediyoruz.

Alodif 2012'de büyük bir özveriyle desteklerini esirgemeyen ve tekrar fuara katılacaklarını ifade eden değerli firma temsilcilerine, fuarın tanıtım ve duyurulması konusundaki çabaları için değerli basın ve medya mensuplarına, açılışta yer alarak bizleri onurlandıran ve sonraki günlerde de ziyaretçi olarak birlikte olduğumuz kurum ve kuruluşların değerli yöneticilerine teşekkürlerimizi sunarız.